חיפוש

האם קיימות בתערובות כורכום סגולות?

תוכן עניינים

אם אתם מחפשים דרך לשפר את איכות חייכם – נסו לצרוך כורכום סגולות רבות טמונות בו. לתערובת כורכום יתרונות בבישול, הוא מוסיף טעם נהדר לאוכל ומאכלים טעימים רבים מתובלים בו. בנוסף כורכום יעיל לחיזוק הגוף, למניעת מחלות ועוד. אז, שורש כורכום – מקומו במטבח? בארון התרופות? גם וגם? זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

נעים להכיר: שורש כורכום

ראשית, נספר מעט מידע בסיסי על נושא שורש כורכום. למעשה, הכורכום הינו צמח עמיד ממשפחת הזנגביליים, הצומח לאורך כל השנה. כורכום צמח הוא בעל צבע צהוב-כתום וריח חריף. הוא מכונה שורש כורכום כיוון שמדובר בצמח בעל שורש כתום ומשמעותי, ממנו מכינים את שלל התוצרים הידועים שלו. אחד המרכיבים המרכזיים שלו זה הכורכומין, שזה בעצם הרכיב הפעיל בו. הכורכומין מקנה לתערובות כורכום סגולות רבות. כאשר הכורכום טרי, הוא מכיל ויטמינים וחומרים המסייעים לגוף בדרכים שונות, וזה מסביר מדוע לאבקות כורכום סגולות משמעותיות כל כך. עקב סיבות אלו, יש קונוטציה בריאותית לשורש כורכום תרופות סבתא וותיקות כוללות אותו.

הכורכום משמש כתבלין במטבחים עדתיים שונים, ביניהם המטבח ההודי, והוא מרכיב משמעותי בתבלין המרכזי שלהם: הקארי. בנוסף, גם במטבח התימני משתמשים רבות בכורכום, לדוגמה, כדי להכין את התבלין המסורתי חווייג'. לעיתים משתמשים בכורכום כאבקה טחונה ולעיתים בצורתו השורשית. כך, ישנם בתים בהם צורכים כורכום באופן שגרתי ומקבלים ערכים תזונתיים.

כורכומין מכורכום
כורכומין מכורכום

כורכום יתרונות: האם תוספי תזונה מצליחים להפיק משורש כורכום סגולות?

כאמור, החומר הפעיל בכורכום הוא הכורכומין, אך הכמות היחסית שלו היא רק כ-3%-5% מכל שורש כורכום. לכן, על מנת שתהיה לו השפעה משמעותית על הגוף מומלץ לצרוך כמות גדולה יחסית, שהיא מעבר לכמות הרגילה של אוכל מתובל בכורכום. מסיבה זו, מייצרים כיום תוספי תזונה בצורה מרוכזת הרבה יותר, כאשר בכל מנה יש כמות גדולה יחסית של כורכומין. תוספי התזונה מגיעים כטבליות לבליעה, תמצית נוזלית ואבקה.

אמנם לתוספי כורכום סגולות ויתרונות מובהקים, אך יש לגוף קושי לספוג אותם. זאת מאחר וכורכום אינו מתמוסס היטב במים ובחומרים אורגניים נוספים שיש לנו בגוף. למזלנו, במהלך השנים גילו איך אפשר לקחת כורכום בצורה יעילה שתעזור לו להיספג בצורה מיטיבה בגופנו. כדי לעשות זאת, משלבים אותו עם חומרים פוספוליפידים. חומרים אלו עוטפים את הכורכומין ומעלים את יכולת הספיגה שלו פי 30 לפחות!

 

שתיית כורכום בבוקר: איך מומלץ לעשות את זה?

ישנם אנשים שיעדיפו שתיית כורכום בבוקר – הוספת אבקת כורכום לכוס שתייה או שתיית תמצית כורכום נוזלית מוכנה, מאחר וזו דרך יותר זולה או/ו סימפטית עבור חלק מהאנשים – כך נמנעים מבליעת כדור שהינו מאסיבי באופן יחסי. יחד עם זאת, שיטה זו לא יעילה כיוון שבצורה כזו קשה לו להיספג ולכן קשה להפיק מצמח כורכום סגולות. לעומת זאת, טבליות הכורכום משמשות כדרך נטילה היעילה ביותר בשל מרכיביהן, וזאת כיוון שהן מכילות פוספוליפידים המסייעים לספיגה מקסימלית.

יתר על כן, גם הטבליות וגם התמציות הנוזלית של הכורכום מגיעות במינונים משתנים. מומלץ להתאים את כמות הצריכה למצב הבריאותי של אותו אדם. אדם בריא המעוניין לצרוך כורכום כדי למנוע מחלות יכול להסתפק במינון נמוך יחסית. לעומת זאת, אדם חולה או/ו זקן הזקוק לנוגדי החמצון שבכורכום כדי להקל בבעיות בריאות, צריך ליטול כמות גבוהה יותר של כורכום. על מנת לדעת כמויות מדויקות יותר מומלץ להתייעץ עם מומחים המבינים בעולם הרפואה הטבעית. שתיית כורכום בבוקר אינה קשורה לכך, ומדובר בדרך יעילה וטבעית בדומה למקרה של תרופות סבתא לליחה.

 

כורכום סגולות לחיזוק המערכת החיסונית

כאשר מערכת החיסון שלנו מחוזקת מלכתחילה, אנחנו נהיה פחות חולים, ובמצב זה חיידקים ווירוסים יתקשו לתקוף אותנו ונבריא מהר יותר. כאמור, יש לנטילת כורכום סגולות רבות, וזאת בזכות תכונות שונות ביניהן אנטי-חומציות. בשל כך, כורכום מסייע לגוף שלנו לחזק את מערכת החיסון ובאמצעות כך להילחם במזיקים כשהם מגיעים ואף להפחית את הגעתם מלכתחילה. מה אם אתם אנשים בריאים ורוצים לחזק את המערכת החיסונית? איך לצרוך כורכום במצב זה? פשוט מאוד הוסיפו לעצמכם כפית כורכום אחת ביום בדרך שנראית לכם רלוונטית.

 

כורכום אנטי דלקתי לטיפול בתהליכים דלקתיים

במקרים בהם קיימות דלקות בגוף, יש לצמחי כורכום סגולות היכולות לסייע בטיפול בדלקת. למשל, תרופות סבתא לשיעול פעמים רבות כוללות כורכום. בנוסף, ישנה דלקת מעיים חריפה ביותר ששמה קוליטיס הפוגעת באיכות החיים של החולה בה. נמצא כי אנשים שנטלו תוסף כורכום בנוסף לתרופות הקבועות שלהם, חוו פחות התקפים ודיווחו על איכות חיים גבוהה יותר. יתר על כן, כורכום אנטי דלקתי גם כשמדובר בהיגיינת הפה שלנו – אדם הסובל מדלקת חניכיים יכול לסייע לטיפול בה על ידי צחצוח במי כורכום. בנוסף לכך, דלקת המפריעה לתפקוד היומיומי זו דלקת בדרכי השתן, וכאן תוכלו למצוא תרופות סבתא לדלקת בשתן. כורכום אנטי דלקתי בגלל החומרים שבו המסייעים במניעת הדלקת הזו. גם עבור חומציות הנוצרת מתהליך דלקתי פעוט, ניתן להשתמש בתוסף כורכום צרבת, וזו דוגמה טובה מאוד לכך.

 

כורכום סגולות לסיוע בנושא התפקוד הקוגניטיבי

באופן טבעי, עם הגיל, גם ללא מחלה שפגעה בקוגניציה (תהליכי חשיבה) – התפקוד הקוגניטיבי נחלש. נמצא כי ניתן לעודד את שימור התפקוד המוחי בעזרת הכורכום סגולות אלו מתקיימות בשל נוגדי החמצון שבו, וזאת כיוון שאלו מסייעים בהגנה על המוח. כמו כן, נערך מחקר בו נמצא כי אנשים שאכלו מאכלים עם תבלין הקארי (העשיר בכורכום) בתדירות של לפחות פעם בחודש, היו בעלי יכולות קוגניטיביות משופרות יותר באופן יחסי לאלו שלא. התפקודים הקוגניטיביים שנבדקו היו זיכרון, ריכוז, יכולות שפתיות ועוד.

אנשים מבוגרים נוטים להתנגד לשינויים ותוספות, לכן ייתכן והם יסרבו לבלוע טבלית כורכום גם לאחר הסברים והמלצות. במקרה כזה, ניתן להפיק מצמח כורכום סגולות באמצעות הוספה לשגרה בדרכים עקיפות, וזאת אפילו ע"י הוספת כפית כורכום ביום לאוכל המבושל שלהם, או שתיית כורכום בבוקר בתוך מרק או תה. במידה ושאלתם את עצמכם איך לצרוך כורכום, אז דעו כי כפית כורכום ביום כתבלין לאוכל בהחלט יכולה להיות פתרון.

 

כורכום לחץ דם והקשר אל הלב 

כידוע, הלב משמש כמערכת ההפעלה של הגוף ותפקוד תקין של הגוף מחייב תפקוד תקין של הלב. לכן, חשוב לדעת כי יש לכורכום צמח יתרונות המסייעים לתפקוד הלב. ישנם מצבים מסוכנים שעשויים להתרחש בגוף ולסכן את תפקוד הלב. למשל, במקרה בו טסיות הדם נצמדות זו לזו, עולה הסיכון שתתפתח טרשת עורקים, ייווצרו קרישי דם ואף תתפתח מחלת לב כלילית. מחלה זו מתרחשת כאשר כלי הדם המספקים דם ללב מוצרים, למשל, כתוצאה מהצטברות כולסטרול. גם בהקשר זה יש לצמחי כורכום סגולות: הכורכום מוריד את רמת השומניות ואת רמת הכולסטרול בדם. בנוסף, ישנו קשר בין כורכום לחץ דם לבין אי ספיקה לבבית – כורכום עשוי להפחית את לחץ הדם ובכך למנוע מצב של יתר לחץ דם. מצב זה מסוכן ביותר, וזאת כיוון שהוא עלול לגרום למאמץ יתר עבור הלב, שבבוא הזמן מחליש את דפנות שריר הלב וגורם לאי ספיקה שלו.

 

כורכום סגולות נגד מחלת הסוכרת

סכרת היא מחלה מסוכנת בה יש ריכוז גבוה של סוכר בדם ובשתן. כתוצאה מכך, עולה הסיכוי להיווצרות נזקים לכלי הדם ולהתפתחות מחלת לב איסכמית. בנוסף, לחולה סכרת יש פעמים רבות פגיעה עצבית ונטייה לבצקות. בשל סיבות אלו, מחלה זו עלולה לפגוע באיכות החיים של החולה. חשוב לדעת כי קיימות לתבלין כורכום סגולות גם בתחום זה. מצאו כי אנשים הנמצאים במצב של טרום סכרת ובסיכון לפיתוח סכרת מסוג 2, עשויים להקטין את הסיכויים לפיתוחה בעזרת נטילת כורכום. הכורכומין שבכורכום גורם לשיפור הפעילות של תאי הבטא שתפקידם לייצר את האינסולין בלבלב. בנוסף, הכורכום עשוי לעזור גם לאדם שכבר חלה בסוכרת. ראוי להבין כי הסוכרת ברובה פוגעת בחולה על ידי דלקת וחומציות. נטילת כורכום עשויה להפחית את סיבוכי המחלה, להקל על האדם ולשפר את מהלך המחלה כיוון שבכורכום יש נוגדי חמצון ונוגדי דלקת. גם בנושא דלקות, יש תרופות סבתא שיכולות לסייע כדוגמת מקרים בהם נדרשים למצב של צרבת תרופות סבתא.

 

כורכום סגולות לניקוי רעלים

שני איברים מרכזיים המסלקים רעלים מגופנו הם הכבד והכליות. נטילת כורכום מעודדת את תפקודם. ראשית, לשורש כורכום סגולות בהגברת ייצור של אנזימי הכבד גם כשהכבד בריא אך גם במצבים של כבד שומני או דלקתי. שנית, הכורכומין שבכורכום מייצר בגופנו חלבונים שביכולתם להגן על הכליות. נושא ניקוי הרעלים נמנה גם הוא על נושא כורכום יתרונות ולכן מומלץ לשקול להשתמש בו.

 

כורכום סגולות לטיפוח מראכם החיצוני

באופן טבעי יש קשר בין כורכום סגולות בריאות ומחלות. מעניין לדעת כי לצמח כורכום סגולות נוספות הקשורות גם לנושא של אסתטיקה חיצונית. ראשית, מאחר ולצמח כורכום סגולות אנטי דלקתיות הוא מסוגל להבהיר את השיניים, לכן אדם שרוצה להלבין את שיניו בדרכים טבעיות יכול לצחצח אותן בעזרת כורכום בנוסף לצחצוח הרגיל. בנוסף, יש דעות האומרות כי ניתן לטפל בעזרת כורכום בעור הפנים, וזאת החל ממסכת פנים מטפחת לעור רגיל ועד לטיפול אנטי-דלקתי למצבי אקנה חמור.

 

מומלץ לעור יבש

ניתן ליצור מעין משחה המשלבת בין שמן קוקוס לכורכום, שעשויה לעזור במקרים של עור יבש בכפות הרגליים, ידיים, פנים וכדומה. מריחת המשחה הזו מאיצה את התחדשות תאי העור, מזינה אותם וכן מקלה על היווצרות סדקים בעור. חשוב לדעת כי מומלץ שלא להיחשף אל קרני השמש לאחר מריחת המשחה כיוון שכורכום מגביר את רמת הרגישות לקרני השמש.

 

כורכום בהריון

הריון זו תקופה מאתגרת עבור האישה ההרה. בתקופה זו האישה צריכה לספק את צרכיה הפיזיולוגיים ואת צרכי העובר, וזה מצריך ממנה משאבים רבים – פיזיים ונפשיים. מבחינה פיזית, נוצרים בגופה חוסרים בנוגדי חמצון, במינרלים ועוד, ולכן היא זקוקה לעזרה חיצונית. מבחינה נפשית, אישה בהריון חווה פעמים רבות תשישות וירידה במצב הרוח. בנוסף, בתקופה זו מערכת החיסון שלה עשויה להיות מוחלשת יותר, לכן הגוף זקוק לסיוע במניעת זיהומים ודלקות. בשל כלל הסיבות הללו, יש הנוהגות לצרוך כורכום בהריון כחלק מתפריט מאוזן מותאם אישית. זאת מאחר ולצמחי כורכום יתרונות העשויים לסייע בזמן ההריון: לצמח כורכום סגולות אנטי דלקתיות, עוזר בהפחתת תחושת החולשה הכללית, מחזק את המערכת החיסונית, משכך כאבים, מסייע כאשר נוצרות בעיות עור אופייניות, מווסת את רמות האינסולין ועוד.

 

מתכוני כורכום בריאות 

ניתן ליצור מחתיכות של שורש כורכום מתכון לכל מטרה, לעיתים מומלץ להוסיף מצרכים נוספים. למשל, הוספת מעט פלפל שחור תעזור לספיגת הכורכום בגוף בזכות החומר הפעיל בפלפל, הנקרא פפרין. בנוסף, הוספת ג'ינג'ר, לימון ודבש מאפשרים להפיק משורש כורכום סגולות לחיזוק המערכת החיסונית ולטיפול בצינון. יתר על כן, כדי להכין מסכת פנים מטפחת מומלץ להוסיף לשורש כורכום מגורד, דבש ולימון ולמרוח על הפנים למשך כ-20 דקות לכל הפחות. לעומת זאת, מסכת פנים מומלצת לאקנה מורכבת מכורכום ומבננה מעוכה.

 

האם כורכום סגולות רלוונטי לכולם? 

כורכום הוא חומר חזק, לכן הוא יכול להשפיע על תחומים רבים כל כך. למרות שיש לשורש כורכום סגולות משמעותיות, הוא עלול להיות מסוכן עבור אנשים מסוימים כדוגמת אנשים הסובלים מאנמיה. לאנשים אלו מומלץ שלא לצרוך כורכום בכמויות גדולות, אם בכלל. בכל אופן, כדאי להתייעץ עם רופא משפחה ומומחה ברפואה טבעית. בנוסף, גם לאנשים שעוברים טיפולים אנטי-סרטניים מומלץ להתייעץ עם הרופא האונקולוגי לפני נטילת כורכום, כיוון שחלק מהתוספים עלולים להפריע לטיפול. יחד עם זאת מדובר בכמויות גדולות בדרך כלל, ואם אתם שואלים את עצמכם איך לצרוך כורכום, דעו כי צריכת חצי כפית עד כפית כורכום ביום לא מזיקה, גם במצבים הללו. ראוי להדגיש כי במקרה וכורכום לא יכול לסייע למקרה הספציפי שלכם, ומדובר במקרה של כאבי בטן, תוכלו לקרוא כאן על תרופות סבתא לכאבי בטן.

 

סיכום נושא כורכום סגולות

הרכיב הפעיל כורכומין מקנה לצמח כורכום סגולות רבות בתחומים שונים. ישנו קשר ישיר בין כורכום בריאות וחיזוק הגוף, בזכות מרכיביו, ביניהם נוגדי חמצון וויטמינים. יחד עם זאת, אנשים רבים אינם יודעים איך לקחת כורכום בצורה היעילה ביותר, לכן חשוב לדעת כי כורכום בצורתו הטבעית אינו נספג בגוף כמו שצריך, אלא זקוק לשם כך לחומרים פוספוליפידים – כמו שיש בטבליות כורכום. הכורכום הוא חומר רב פעלים שעוזר במצבים בריאותיים שונים, על מנת להפיק ממנו את המירב כדאי להתייעץ עם מומחי תזונה טבעית לקבלת המלצת מינון ושימוש.

 

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: