Search

תרופות סבתא לשיעול יבש

תוכן עניינים

שיעול הוא רפלקס ספונטני. כאשר דברים כדוגמת ריר, חיידקים או אבק מגרים את הגרון ואת דרכי הנשימה שלנו, הגוף מגיב אוטומטית באמצעות שיעול. בדומה לרפלקסים אחרים כגון התעטשות או מצמוץ, שיעול עוזר להגן על הגוף שלנו. מטרת השיעול היא לנקות את הגוף מגורמים מגרים ומליחה, משום כך, שיעול עם ליחה נקרא גם שיעול פרודוקטיבי, שכן יש בו תועלת. לעומת זאת, שיעול יבש אינו פרודוקטיבי, הוא יכול להימשך תקופה די ארוכה ולהשפיע באופן משמעותי על איכות החיים שלנו. עפ"י האתר Clevland Clinic1 תופעה זו מתחילה לעיתים קרובות לאחר תחושת דגדוג בגרון, ועלולה להופיע לאחר הצטננות או שפעת או אם יש לכם COVID-19. ראוי לציין כי לעיתים הוא מתגבר בלילה. יש לציין כי קיימות תרופות סבתא לשיעול יבש ולמגוון מצבים נוספים כמו מצבים בהם נדרשות למצב של צרבת תרופות סבתא, אך בכתבה זו אנו נעסוק בנושא של שיעול יבש.

 

תסמיני שיעול יבש

להלן המאפיינים הנפוצים של שיעול יבש:

 • דגדוג מציק בגרון
 • היעדר ריר
 • היעדר חרחורים או גודש
 • שיעול שנשמע לא פרודוקטיבי
 • חוסר שינה

תסמיני שיעול יבש עשויים להימשך שבוע או שבועיים וצריכים להיעלם מעצמם תוך שלושה שבועות, לכל היותר. ראוי לציין כי לאחר מחלה ויראלית, חלק מהשיעולים יכולים להימשך עד שמונה שבועות. יכול להיות שאתם כבר לוקחים תרופות סבתא לשיעול יבש, אבל הוא עדיין קיים, לכן יש מצבים בהם צריך בכל זאת להיפגש עם רופא.

 

תרופות סבתא לשיעול יבש: מתי צריך להתייעץ עם רופא?

שיעול יבש, מלבד היותו טורדני ומעיק, עשוי להעיד על התפתחות של מחלה מסוכנת כדוגמת דלקת ריאות. כמו כן, הוא גם עשוי להעיד על דלקת אחרת במערכת הנשימה, על תופעת לוואי של נטילת תרופות שונות, על שאיפת חלקיקי אבק ואפילו על אי ספיקת לב.

מצב רפואי מסוג זה מחייב טיפול רפואי מיידי, מקצועי ומהיר במטרה לצמצם את מידת הסכנה. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי תרופות סבתא לשיעול יבש אינן סותרות את הטיפול הרפואי, יכולות להקל מאוד על השיעול ועל תופעות נלוות. היתרונות שלהם מלבד הסיוע הוא שניתן להכין אותן באמצעות מגוון מרכיבים זמינים ובכך להקל מאוד על ההרגשה.  אז מתי חשוב להתייעץ עם רופא? אם השיעול נמשך יותר משמונה שבועות (או ארבעה שבועות בילדים) נחשב לכרוני ויש לטפל בו באופן מקצועי.

 

תרופות סבתא לשיעול יבש על בסיס טימין

תרופת סבתא לשיעול יבש הנחשבת יעילה מאוד מכילה מספר חומרים בעלי תכונות של חיטוי וריפוי לדרכי הנשימה היא שילוב של דבש וטימין. ראוי לציין, כי אם יש לכם אפשרות, מומלץ להוסיף גם שורש ליקוריץ טחון.

איך מכינים?

 • מרתיחים כוס מים בסיר קטן ומבשלים אותה עם כ-200 גר' של שורש ליקוריץ טחון
 • לאחר כרבע שעה מכבים את האש ומוסיפים 3 גבעולי טימין טריים, או מיובשים
 • מכסים את הסיר וממתינים רבע שעה נוספת
 • מסננים החוצה את הצמחים
 • מוסיפים 5-4 כפות דבש
 • מערבבים היטב

רצוי שלא לחמם את הדבש, כדי לשמר את איכויות הריפוי שלו. אז אם אתם מחפשים תרופות סבתא לשיעול יבש שיכולות גם לסייע בחיטוי וריפוי, מדובר בפיתרון מצויין שיכול להיות יעיל יותר אם תוסיפו גם שורש ליקוריץ טחון. כמו כן, ישנם מצבים נוספים בהם תרופות סבתא יכולות לסייע כדוגמת מצבים בהם נדרשות תרופות סבתא לכאבי ראש.

 

תרופות סבתא לשיעול יבש על בסיס בצל ודבש

אחת מתרופות הפלא הטבעיות הנפוצות והיעילות ביותר לטיפול בשלל מצבים רפואיים, ביניהם שיעול יבש, היא סירופ בצל ודבש. אפשר גם להוסיף שום לתערובת ובאמצעות כך לקבל סירופ מחוזק ויעיל במיוחד.

איך מכינים?

 • קוצצים בצל לבן בינוני ושתי שיני שום
 • את הירקות הקצוצים מעבירים לתוך צנצנת דבש וסוגרים את המכסה
 • משאירים כך את החומרים לשלושה ימים במטרה שהבצל והשום יגירו נוזלים לתוך הדבש

התוצאה סירופ שיש בו את כל תכונות החיטוי והניקוי של דבש וזום, לצד איכויות אנטי מיקרוביאליות של הדבש.

ניתן ליטול כפית מהסירופ כל כמה שעות, בהתאם לצורך. אז אם בא לכם תרופות סבתא לשיעול יבש בעלי יכולת השפעה גבוהה, סירופ בצל ודבש יכול להיות פתרון מצויין עבורכם. ראוי לומר כי ישנם מגוון מצבים בהם תרופות סבתא יכולות לסייע, כדוגמת הנושא של תרופות סבתא לצינון.

 

מה חשוב לדעת בנוגע לשיעול יבש מתמשך?

להלן שני דברים שכדאי לכם לקחת בחשבון בנוגע לשיעול יבש:

 • שיעול יבש מתמשך נפוץ לאחר זיהום בדרכי הנשימה העליונות כמו הצטננות או שפעת או עקב ברונכיטיס. זה בדרך כלל יעבור מעצמו.
 • סיבות נפוצות אחרות לשיעול יבש בגרון כוללות אסטמה, עישון או זיהום ויראלי בגרון.
 • לשיעול יבש מתמשך (שמונה שבועות אצל מבוגרים או ארבעה שבועות אצל ילדים), עשויה להיות סיבה בסיסית הדורשת טיפול נוסף על ידי הרופא שלך, ובכל מקרה, תרופות סבתא לשיעול יבש במקרים מסוימים יכולות להקל על ההרגשה, גם אם מדובר במשהו שדורש התייחסות רפואית.

ראוי לציין, כי במידה ואתם חשים גם כאבי גרון, תוכלו למצוא כאן תרופות סבתא לכאבי גרון.

 

לסיכום, שיעול יבש יכול להוות מטרד, במיוחד כאשר הוא מתמשך. אם זה מתחיל להשפיע על רמת השינה שלכם, מומלץ לנסות בהקדם את המתכונים שהצענו לכם כאן בתור תרופות סבתא לשיעול יבש. אם השיעול היבש נמשך יותר משמונה שבועות אצל מבוגרים ויותר מארבעה שבועות אצל ילדים, או שאתם לא בטוחים בנוגע לגורם לשיעול היבש שלכם, מומלץ להתייעץ עם הרופא שלכם. במידה ואתם יחסית נמצאים בשלבים הראשונים, תוכלו לנסות את מה שהצענו לכם כאן. היו בריאים!

 

מקורות

1-Clevland Clinic, "Dry Cough and Chest Tightness" (2021)

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: