חיפוש

שיבה (לענה שיחנית) – לא רק במימונה

תוכן עניינים

שיבה, או לענה, היא אחד הצמחים הידועים דווקא בשל הטעם המר שלו.  אבל האמת היא, שיש לו יתרונות בריאותיים כל כך משמעותיים, שכדאי להכיר את הצמח הזה ולמצוא את המתכון שאתם אוהבים, גם אם אתם לא מתחברים לטעם.

לענה שיחנית לטיפול בכאבי בטן

הלענה השיחנית, גדלה באופן טבעי בצפון ארץ ישראל. ניתן גם לגדל אותה בגינות פרטיות, שכן אם נותנים לה את התנאים הנכונים, היא יכולה לשגשג כמעט בכל מקום.

השימוש הידוע והנפוץ ביותר של שיבה הוא בתה. אפשר להוסיף מעט עלי לענה טריים, או מיובשים לכוס מים רותחים, או כוס תה. 

המרכיבים החזקים שבתוך הלענה, מאפשרים הסדרה של פעילות מערכת העיכול והקלה על כאבי בטן. היא גם מסייעת לטיפול במחלות מעיים שונות, מונעת התפתחות חיידקים מזיקים במערכת העיכול, מאיצה את קצב ייצור המרה ולכן מומלצת מאוד לצריכה, לאנשים הסובלים משלשול, כאב בטן, קלקול קיבה קל, קיבה רגישה ועוד.

 

בנוסף, הפעילות האנטיבקטריאלית של הלענה השיחנית, הופכת אותה אמצעי יעיל מאוד לטיפול במחלות כמו סלמונלה, פטריית קנדידה ואף במחלת המעיים קרוהן.

שתיית תה לענה מסייע בהרחקת טפילי מעיים שונים, ביניהם תולעי מעיים ואף מסיעת להקלה בתקופת כאבי מחזור..

 

לצורך טיפול בכאבי בטן, חולטים כמה עלים בתוך כוס עם מים רותחים. ממתינים מספר דקות ואז מוסיפים מעט דבש. שותים רבע כוס כל רבע שעה בערך – או לפי היכולת שלכם, עד שהכאב נעלם. ראוי לציין כי ישנן גם תרופות סבתא לכאבי בטן.

 

שיבה לטיפול בדלקת גרון

לענה שיחנית הוכחה מחקרית בתור צמח בעל תכונות אנטי בקטריאליות חזקות וגם אנטי פטרייתיות. 

משום כך, שתיית לה שיבה באופן קבוע, יכולה למנוע דלקת גרון ויראלית, או לסייע בהחלמה ממנה.

לצורך כך, מומלץ להכין חליטתת שיבה מעלים טריים או מיובשים של שיבה, להמתין כמה דקות ואז להוסיף דבש.

להפחתת המרירות של הצמח, אפשר להשתמש בכמות קטנה של עלים, או להוציא אותם מהמים הרותחים לאחר כדקה, כדי שלא תשתחרר מרירות חזקה. ראוי לציין כי ישנן גם תרופות סבתא לכאבי גרון.

 

שיבה לירידה במשקל

השפעתה הטובה של שיבה על מערכת העיכול הופכת אותה לתוסף מומלץ לאנשים המבקשים לרדת במשקל. שתיית תה שיבה לפני האוכל יכולה להמריץ את פעולת המעיים ולשפר את פעולת מערכת העיכול.

 

האם תה שיבה מתאים לכולם?

התשובה היא לא. נשים בהריון למשל, לא צריכות לצרוך שיבה כלל, שכן היא נחשבת מזיקה להריון. בנוסף, לא מומלץ לצרוך את הצמח למשך זמן רב מדי ברצף. מעל 3 שבועות הוא עלול לגרום לנזקים.

 

לסיכום, לענה שיחנית היא אחד מהצמחים הללו, שרבים מכירים את הטעם שלה מהילדות (או מהמימונה האחרונה שהוזמנו אליה) אבל לא רבים יודעים עד כמה בדיוק היא נחשבת בריאה. למעשה היא סוג של סופר פוד, באריזה של צמח פשוט למראה, שניתן (וכדאי) לגדל בכל גינה. ראוי לציין, כי ישנן תרופות סבתא לטיפול במגוון מצבים כדוגמת תרופות סבתא לסחרחורת.

 

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: