חיפוש

תרופות סבתא לעצירות

תוכן עניינים

תרופות סבתא לעצירות הן דבר נפוץ ומוכר והן מיועדות לטפל באי הנוחות הגדולה הנובעת מהתופעה והן דבר נפוץ ומוכר. לעיתים קרובות אי נוחות זו גורמת גם למתח נפשי. במידה והיא ממושכת, היא יכולה לגרום לכאבים קשים באזורים שונים בגוף, כמו גם תופעות נלוות ביניהן פיסורה, טחורים, דלקות ועוד.

מה לעשות במקרה של עצירות רגילה?

מה לעשות במקרה של עצירות קשה?

מה לעשות במקרה של עצירות בהריון?

מה לעשות במקרה של עצירות לילדים?

 

מתי ואיך לוקחים תרופות סבתא לעצירות?

אנשים רבים מעדיפים לקחת תרופת סבתא לעצירות כדי לטפל בה. הסיבה העיקרית לכך היא מידת הנזק שיכול להיגרם למי שמעדיף לא ליטול תרופת סבתא לעצירות, אלא להשתמש בחומרים משלשלים כימיים.

למעשה, משלשלים ממקור כימי יכולים לעזור במצבים חמורים הדורשים התערבות רפואית מיידית, אך אם מדובר על שימוש ממושך, או בתחילתה של תופעת העצירות, עדיף להשתמש בתרופת סבתא נגד עצירות.

חומרים משלשלים ממקור כימי יכולים לגרום לקשיים עתידיים בפינוי הצואה מהגוף, הפרעה בספיגת נוזלים דרך המעי, הפרעה בספיגת מלחים חיוניים דרך דופן המעי ועוד. כדי למנוע מצבים אלו, עדיף להשתמש כמובן בפתרונות טבעיים יעילות לטיפול בעצירות.

 

תרופות סבתא לעצירות מבוגרים

אחת התופעות הלא נעימות המתלוות לגיל זקנה היא עצירות.  זו יכולה להיות בעיה רפואית שפוגעת בבריאות ובתפקוד. גם במצב הנפשי.

יחד עם זאת, לפני שמיישמים את העצות שלנו כאן, חשוב לבדוק מהו מקור הבעיה, שכן לעיתים מדובר על בעייה בריאותית חמורה, שהתסמין העיקרי שלה הוא עצירות, כמו חסימת מעיים או מחלה ממאירה.

לאחר שלילת אפשרויות אלה, ניתן למצוא פתרון לעצירות תרופות סבתא, שכולל בעיקר שינוי הרגלים שונים, כמו שתייה מרובה של נוזלים, פעילות גופנית, צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים ועוד.

 

תרופות סבתא לעצירות בהריון

עצירות בהריון יכולה להיגרם בגלל שורה ארוכה של סיבות, ייחודיות לתקופת ההריון. משום כך, כדאי לשקול פעילות גופנית להנעת רצפת האגן, הגברת צריכת הנוזלים, הפחתת מינון של תוסף ברזל (לאחר התייעצות עם רופא בלבד), או אפילו ייעוץ פסיכולוגי, לטיפול בחרדות הנוגעות להריון, שיכולות לגרום לעצירות.

 

תרופות סבתא לעצירות אחרי לידה

עצירות אחרי לידה היא תופעה נפוצה, שיכולה להתרחש בגלל פחד מכאב בעת מתן צואה, התאוששות מניתוח קיסרי, נזק לרצפת האגן, שינוי תזונתי ועוד.

גם כאן חשוב לבדוק אם הגורם לעצירות אינו בעיה רפואית שמצריכה טיפול מיידי. יחד עם זאת, קיימים פתרונות טבעיים, שיכולות לעזור להתמודד עם היציאות וגם לשפר את איכות התזונה באופן כללי. 

 

תרופות סבתא לעצירות לתינוקות

לפני שמחליטים אם התינוק שלכם צריך תרופת סבתא לעצירות, כדאי לבדוק אם תדירות היציאות שלו היא בכלל בעייתי, כי תדירות היציאות אצל תינוקות משתנה. אתם יכולים להתחיל לחשוד שיש לו עצירות, אם היציאות שלו נראות קצת כמו גללים קשים ויבשים של עז.

מלבד זאת, קיימות מספר תרופות טבעיות לעצירות לתינוקות, הנחשבות יעילות למדי, אבל חשוב לבדוק את הסיבה לעצירות (אולי יש בעיה במעיים, אולי התינוק לא מקבל מספיק נוזלים, אולי הוא מקבל פורמולה שלא מתאימה לו).

אם בכל זאת החלטתם לנסות, יש לא מעט מוצרים שיוכלו לנסות, כמו מיץ עגבניות טרי, רסק שזיפים מיובשים, עיסוי לבטן התינוק ועוד.

 

תרופות סבתא לעצירות לילדים

במקרים רבים, עצירות אצל ילדים נובעת מגורם רגשי. במקרים כאלה, מה שאנו מציעים כאן בהחלט יכול לעזור, אבל קחו בחשבון, שכדאי לפנות גם לטיפול רגשי, כדי לטפל במקור הביעה.

מצד שני, במקרים רבים מאוד, התופעה נגרמת בגלל תזונה לקויה – כמות לא מספקת של סיבים, שתיית נוזלים לא מספקת וכן הלאה. פתרונות סבתא לעצירות אצל ילדים דווקא יכולים לעזור מאוד במקרים מעין אלה, שכן רובן כוללות צריכת סיבים גבוהה ושתיית נוזלים מרובה.

 

תרופות סבתא לעצירות כרונית

כשיש עצירות קשה וכרונית, רבים מוסיפים לתפריט שלהם שזיפים מיובשים, שתייה מרובה של מים, שמן זית עם מיץ לימון ועוד. אבל במקרה של עצירות כרונית, מומלץ בכל מקרה לפנות לאבחון מקצועי, כדי לאתר את מקורות ההפרעה לצורך טיפול בשורש הבעיה.

רצוי לשנות כמה הרגלים ולרכוש הרגלים חדשים, ישמרו על פעילות תקינה של מערכת העיכול, כמו שתייה מרובה של מים, פעילות גופנית סדירה, הימנעות ממזונות המעודדים עצירות, כמו קפאים, אורז, בננה, אפרסמון ועוד, לצד צריכת מזונות שמרככים את הצואה, כמו שזיפים מיובשים, עגבניות, מוצרי חלב ועוד. ישנם מצבים נוספים בהם תרופות סבתא יכולות לסייע כדוגמת מצבים בהם נדרשות תרופות סבתא לדלקת בשתן.

 

תרופות סבתא לעצירות קשה

תרופות סבתא לעצירות קשה יכולות להועיל במידה רבה, אבל זה גם המקום לציין, כי מצבים בריאותיים קשים מחייבים התערבות של רופא המשפחה שלכם או רופא מומחה למערכת העיכול, וזאת במטרה לשלול מצב רפואי מסוכן הדורש טיפול מיידי.

להלן תרופות סבתא לעצירות הנחשבות חזקות ומתאימות לשחרור אפקטיבי ומהיר של המעיים:

 • שתיית כוס מים חמימים בבוקר עם חצי לימון סחוט ושתי כפות שמן זית, וזאת כיוון שהשמן מרכך את המעיים ומסכך אותם. הלימון מאיץ הפרשת מיצי עיכול והמים החמים משפיעים לטובה על הנוקשות במעיים.
 • שתיית כוס מים חמימים על קיבה ריקה עם שתי כפות חומץ תפוחים אורגני.
 • שתיית מים שהושרו בהם שזיפים מיובשים. אפשר גם לטחון את השזיפים ולשתות הכל יחד.
 • שתיית מיצי ירקות: גזר, סלק וסלרי. כל אחד מהם לחוד וגם כולם יחד מועילים מאוד במצבי עצירות.
 • לצרוך אלוורה טרייה: מומלץ לצרוך את החלק הג'לטיני שמוציאים מתוך העלים הבשרניים של הצמח. זה גם פועל כחומר משלשל, משקם רקמות פגועות ומעודד התכווצויות מעיים.
 • אכילת דייסת שיבולת שועל על בסיס מים, בתוספת פירות יבשים.

תרופות סבתא לעצירות קשה – צריך לשים לב במה משתמשים

שימוש במשלשלים טבעיים, כמו מרקחת שזיפים מיובשים, אם משתמשים בהם לאורך זמן רב, יכולים לגרום למצב של עצלות המעי, וזהו מצב בו המעיים עלולים להיות פחות פעילות ולהזדקק לחומר משלשל באופן קבוע. לכן, גם אם מדובר על תרופות סבתא לעצירות קשה מחומרים טבעיים, חשוב להשתמש בהם בזהירות, כלומר, רק עד שהמצב משתפר, וזאת כדי לשמור על מעיים בריאים לאורך זמן.

לא כל תרופות הסבתא המומלצות מתאימות לכולם. כך למשל, שיבולת שועל יכולה שלא להתאים לאנשים הסובלים מבעיות רפואיות אחרות כמו פיסורה, ולכן כדאי לבצע אבחון הוליסטי (מלא ושלם) של כל היבטי הבעיה, לפני שבוחרים את שיטת הטיפול המתאימה. יחד עם זאת, תרופת סבתא לעצירות קשה יכולה בעיקר להועיל. לרוב היא לא נוגדת את הטיפול הקונבנציונלי ולכן, טיפול משולב עשוי להיות דרך המלך גם במקרים של עצירות קשה.

 

טיפים כלליים למצב של עצירות

להלן מספר דברים שכדאי לכם לעשות במצב של עצירות:

 • שתיה מרובה של מים
 • פעילות גופנית קבועה
 • הימנעות מצריכת מזונות הגורמים לעצירות כמו אורז, בננה, אפרסמון, רימון, סברס, משקאות עם קפאין ואפילו זיתים בכמות גדולה.
 • צריכת פירות וירקות עם תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים ומים כדוגמת מלפפון, עגבניה, חסה, כרוב, אבוקדו (עשיר בשומן טבעי ובריא, שעוזר לשחרר את המעיים), תפוח, אגס, אבטיח, מלון ועוד.
 • יוגורט עם פרוביוטיקה במטרה להגדיל את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים.

 

לסיכום, תרופות סבתא לעצירות מסייעות אבל חשוב לזכור כי במצבים רבים חשוב לאבחן את מקור הבעיה לפני שבוחרים את שיטת הטיפול המתאימה. גם לטיפול בעצירות קשה יש תרופות סבתא שיכולות לסייע לכם. בכל אופן, אם העצירות נמשכת יותר מדי זמן או שאם מדובר בעצירות קשה, חשוב לפנות לרופא על מנת להבין ממה היא נגרמת ולטפל בשורש הבעיה. ראוי להדגיש כי אפשר להשתמש בתרופות סבתא לעצירות לצורך טיפול בעצירות במקביל לטיפול קונבנציונלי (אם יש צורך), וזאת כל עוד הן לא מכילות חומרים שעלולים להזיק לבריאות שלכם. כמו כן, במידה ומלווה לכך גם צרבת, אתם יכולים לקרוא גם על מצבים בהם נדרשים למצב של צרבת תרופות סבתא.

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: