חיפוש

שלשולים כרוניים – ממה הם נגרמים וכיצד ניתן לטפל בהם?

תוכן עניינים

לכל אחד יכול להיות שלשול אחת לכמה זמן, לעיתים גם למשך כמה ימים ברציפות, אך כאשר התופעה נמשכת יותר מארבע שבועות ובאה לידי ביטוי בצואה מימית, מדובר בשלשול כרוני. הפגיעה באיכות החיים יכולה להיות משמעותית, אך היא אינה מחייבת כלל – ממה השלשול הכרוני נגרם, מה ההשלכות שלו וכיצד ניתן לטפל בו מתוך עולם הרפואה האלטרנטיבי? יש לנו את כל התשובות.

תסמיני השלשול הכרוני

שלשול כרוני מאובחן בדרך כלל כאשר אדם חווה צואה מימית ויציאות מוגברות למשך תקופה ממושכת, בדרך כלל העולה על ארבעה שבועות. יש להבדיל בין שלשול כרוני לאפיזודות אקוטיות, שהן קצרות ולעתים קרובות נגרמות על ידי גורמים זמניים כמו קלקול קיבה או זיהום ויראלי – זה יכול לקרות לכל אחד ובכל גיל, אך שלא כמו שלשול חריף וקצר, השלשול הכרוני דורש הערכה מעמיקה ואבחון, שכן הוא גם טומן בחובו סיכונים שונים.

הסיכונים הפוטנציאליים של השלשול הכרוני

שלשול כרוני לא מטופל עלול להוביל לסיבוכים שונים ולהשפעות בריאותיות שליליות. איבוד ממושך של נוזלים ואלקטרוליטים (נתרן, אשלגן, כלוריד ועוד) עקב יציאות תכופות עלול לגרום להתייבשות, חוסר איזון ומחסור ברכיבים תזונתיים. יתרה מכך, דלקת כרונית של מערכת העיכול הקשורה לשלשול מתמשך עשויה להגביר את הסיכון לפתח מחלות מעי דלקתיות כמו מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית.

מעבר לתסמינים המיידיים שלו, לשלשול כרוני יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על הבריאות. הגירוי והדלקת המתמשכים של רירית המעי עלולים לפגוע בספיגת החומרים התזונתיים ולהוביל לתת תזונה ולירידה במשקל לאורך זמן. יתר על כן, שלשול כרוני עלול לשבש את האיזון של חיידקי המעיים המועילים, לפגוע בתפקוד החיסוני ולהחמיר את ההפרעות במערכת העיכול.

השפעות נוספות על מערכת העיכול:

  • גירוי ודלקת מתמשכים של רירית המעי- עלולים לפגוע בספיגת החומרים התזונתיים.
  • מחסור תזונתי- יכול להחליש את המערכת החיסונית, ולהפוך אנשים רגישים יותר לזיהומים ולמחלות אחרות.
  • חוסר איזון באלקטרוליטים- יכול לבוא לידי ביטוי כתסמינים כמו חולשת שרירים, עייפות וקצב לב לא סדיר, מהווה סיכון בריאותיים משמעותי אם לא יטופל.
  • מתח כרוני בגלל השלשול- עלול לגבות מחיר על בריאות הנפש, לתרום לחרדה, דיכאון וירידה באיכות החיים

אבחון שלשול כרוני

אבחון מדויק חשוב לניהול שלשול כרוני וטיפול בגורמים השורשיים שלו. הרופא המטפל יכול לערוך סקירת היסטוריה רפואית מקיפה, בדיקה גופנית ובדיקות אבחון כדי לזהות טריגרים פוטנציאליים שהובילו לשלשולים הכרוניים, הם גם עושים שימוש בבדיקות מעבדה שונות, בדיקות הדמיה ואף הליכים אנדוסקופיים כדי להעריך מהיכן נובעת הבעיה במערכת העיכול. ברגע שיש לכם אבחנה, אתם יכולים להתחיל לפעול להרגעת השלשול הכרוני, רצוי שלא באופן סימפטומטי בלבד אלא מתוך ראייה רחבה של מערכות הגוף ותוך מחשבה מעמיקה על שורש הבעיה.

הטיפול מנקודת מבט הוליסטית

חיידקים מסוימים, כמו הליקובקטר פילורי, עשויים לעורר שלשול מתמשך אצל אנשים רגישים. טיפול בחוסר איזון מיקרוביאלי באמצעות שינויים תזונתיים, פרוביוטיקה ותוספי צמחים עשויים לסייע בשיקום שיווי המשקל במעיים ותוך הקלה בסימפטומים. גם דיקור וטכניקות להפחתת לחץ הן בין השיטות שעשויות לספק הקלה בתסמינים ולתמוך בבריאות מערכת העיכול הכללית כולה.

מעוניינים לטפל בשלשול הכרוני מנקודת מבט זו? פנו אליי, נשמח לסייע.

חוסר איזון מיקרוביאלי והשלכותיו על בריאות המעיים

שיבושים בהרכב המיקרוביוטה (קבהילה אקולוגית של מיקרואורגניזמים) של המעיים יכולים להשפיע באופן משמעותי על בריאות העיכול ולתרום לשלשול הכרוני. המיקרוביום של המעי כולל טריליוני מיקרואורגניזמים, כולל חיידקים, וירוסים, פטריות וארכיאה, הממלאים תפקיד חיוני במטבוליזם התזונתי. חוסר איזון במגוון המיקרוביאלי, המאופיין בצמיחת יתר של חיידקים פתוגניים או הפחתה בחיידקים חיוביים, יכול לתרום להפרעות במערכת העיכול. לדוגמה, הליקובקטר פילורי, חיידק נפוץ הקשור לכיב קיבה ודלקת קיבה, יכול לגרום לשלשול כרוני והפרעות אחרות במערכת העיכול – על ידי טיפול בחוסר האיזון המיקרוביאלי, אנשים יכולים לייעל את תפקוד העיכול ולהפחית את הסיכון להישנות השלשול הכרוני.

מניעה והתערבות מוקדמת

אסטרטגיות מניעה והתערבות מוקדמת יכולות לסייע המון בניהול שלשול כרוני ובמניעת סיבוכים. על ידי זיהוי וטיפול בטריגרים הבסיסיים, כמו אי סבילות תזונתית, זיהומים או חוסר איזון מיקרוביאלי, ניתן לעזור לאנשים להשיג הקלה ארוכת טווח בתסמינים ולשפר את איכות חייהם. כיום יותר ויותר מבינים את הגישה הפרואקטיבית לבריאות המעיים באמצעות תזונה מאוזנת, ניהול המתח והסטרס ביום יום והשינויים באורח החיים הנדרשים כדי להוביל אנשים לשליטה על בריאות העיכול שלכם, תוך הפחתת הסיכון לאירועים חוזרים, אז מתי אתם מתכוונים לנקוע בגישה זו?

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: