Search

האם יש לצנצנת דבש סגולות בריאותיות?

תוכן עניינים

כמעט בכל בית תוכלו למצוא צנצנת דבש, לראות אותו על שולחן החג בראש השנה לצד תפוח טרי, או כמרכיב במתכון של איזשהו קינוח. אך האם ידעתם כי יש בכפית דבש סגולות בריאותיות ורפואיות? ידעתם כי ניתן להפיק מאכילת דבש יתרונות רבים כחלק מהשגרה שלכם? קראו את הכתבה והכירו קצת טוב יותר את המרכיב הנפלא הזה.

 

דבש: על קצה המזלג

דבש מיוצר ע"י דבורים בתור המקור העיקרי שלהן למזון. הוא מיוצר בתוך גוף הדבורה, לאחר שהיא אוספת אבקה וצוף מפרחים שונים, ביניהם פרחי בר, פרחים של עצי אבוקדו ו/או עצי הדרים. עבור בני אדם, דבש משמש כבר אלפי שנים כמקור למזון מתוק וטעים ולצורכי ריפוי. הדבש השכיח והנמכר ביותר הוא דבש דבורים המיוצר ע"י דבורים במטרה לספק לעצמן מקור מזון פחמימתי עיקרי, לשימוש מיידי ועתידי.

מעניין לדעת כי לא תמיד הדבש המיוצר כל כך מתוק. כאשר הדבש מיוצר על ידי דבורים צעירות מאוד בעזרת בלוטה מיוחדת בראשן, התוצר אינו מתוק אלא חמוץ ומר. יחד עם זאת, יש בצריכת דבש מלכות סגולות רפואיות משמעותיות כדוגמת ריכוז משמעותי של חלבון, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן ועוד. לכן, אנשים רבים מעוניינים לצרוך אותו. כדי לעשות זאת, יש לערבב אותו עם כמות גדולה של משהו רגיל ומתוק. ידועות גם עבור דבש סגולות בריאותיות אותן נפרט בהמשך הכתבה.

 

סוגי דבש

אנו נתייחס לדבש דבורים, אך חשוב לדעת כי קיימים סוגים נוספים של דבש, לדוגמה:

  • סילאן: מדובר בדבש המופק מתמרים. הוא בריא ועשיר באשלגן ונוגדי חמצון.
  • דבש חרובים: כשמו כן הוא, מופק מחרובים. ניתן לקבל אותו באמצעות אכילת דבש חרובים סגולות בריאותיות, כיוון שהוא עשיר בוויטמינים, מינרלים כמו סידן, אשלגן, מגנזיום ועוד.

 

דבש סגולות בריאותיות

הדבש נחשב לממתיק טבעי, בריא וטעים (לא לתינוקות מתחת לגיל שנה, בגלל מחלת הבוטוליזם), כבר אלפי שנים. יחד עם זאת, חשוב לציין כי שימוש בו בימי קדם היה מוגבל לדבש טבעי בלבד, לרוב מכוורות בר, אשר הדבש בהן היה איכותי, נקי ומזין מאוד. כיום, תהליכי הייצור המסחריים שלו פוגעים באיכותו ובאופן קריטי גם באיכות החיים של הדבורים. לכן, ההמלצה היא לצמצם את השימוש למינימום ההכרחי ולהשתדל לצרוך אותו בעיקר בתור תרופה.

עבור בני אדם, הדבש משמש כבר אלפי שנים לשימושים שונים, ביניהם:

  • מזון: אנשים רבים נוהגים להשתמש בדבש כמקור למזון מתוק וטעים, בפני עצמו, כתוספת למאפה, עוגה, משקאות ועוד
  • תכשירים קוסמטיים: ניתן להכין מוצרים קוסמטיים מדבש, למשל מסכת פנים המזינה את העור, תכשיר לחיטוי פצעונים ועוד
  • בריאות: יש לצריכת דבש סגולות בריאותיות ורפואיות שונות. ידוע כי יש קשר ישיר בין דבש בריאות והחלמה. למשל, דבש הוא מרכיב חשוב במתכון של תרופות סבתא לכאבי ראש.

 

דבש נגד שיעול

שיעול נוצר מפעולה רפלקסיבית היוצרת תחושה לא נעימה ומטרתו היא להוציא מהגוף מחוללים זרים ולהגן עליו. ידוע כי במקרים אלו ניתן להשתמש בכפית דבש נגד שיעול. כיוון שמדובר בחומר אנטי-בקטריאלי ואנטי דלקתי, הוא מסוגל לסייע במידה רבה במקרים הנובעים ממקורות שונים. בשל כך, משתמשים בו בתערובות של תרופות סבתא לשיעול. ניתן לערבב אותו עם חליטת תה, לצרוך כפית בבוקר, או לערבב אותו עם ג'ינג'ר ולימון, ללא מים חמים, לקבלת תרופה חזקה ויעילה במיוחד.

חשוב להשתמש בו ללא חימום ובהחלט להימנע מחימום יתר שלו, כך יבואו לידי ביטוי בצריכת דבש סגולות מירביות. לכן, אם אתם מכינים חליטה, או תה עם דבש, כדאי לחכות שיתקררו מעט המים, לפני ההוספה שלו. כך תבטיחו שהמרכיבים הבריאותיים שלו יישארו יעילים.

 

דבש סגולות לטיפול בצינון

כמעט כל רמה של הצטננות ניתנת לטיפול בעזרת דבש. גם אם הוא לא מרפא לגמרי את המחלה, יש לאכילת דבש סגולות המחזקות את הגוף. הדבש עוזר לגוף להתחזק, מחליש את גורמי המחלה וגם המתיקות הגבוהה שלו עוזרת להתמודדות.

מסיבות אלו, דבש לוקח חלק במתכוני תרופות סבתא לצינון. למשל, להכנת תרופה חזקה נגד הצטננות עם המרכיב המופלא הזה, אפשר לגרר בצל לבן יבש ולהכניס את הכל לתוך צנצנת דבש. סוגרים את הצנצנת ומחכים לפחות 24 שעות, לקבלת סירופ מלא בנוזלי הבצל עם הדבש. יש ליטול עד 3 כפיות ביום מן הסירופ לטיפול במחלה.

ישנם עוד מגוון מצבים בהם מתגלים אצל דבש סגולות בריאותיות המשמשות להכנת תרופות סבתא, כדוגמת מצבים בהם נדרשות תרופות סבתא לכאבי גרון.

 

דבש לטיפול בפצעים וכוויות

יש לכפית דבש סגולות המסייעות בטיפול בפצעים וכוויות. האיכויות האנטיביוטיות שלו, לצד התכונות הפיזיות שלו – לחות, צמיגיות ונוזליות, הופכות אותו לחומר אידיאלי לטיפול בבעיות עור שונות, בעיקר בפצעים שטחיים גדולים, כוויות וכיבים.

אפשר לערבב אותו עם ג'ל אלוורה, בכמות שווה. את החומר שנוצר מורחים ישירות על הפצע ומכסים בתחבושת. מומלץ לישון עם התרופה במשך הלילה. יש סיכוי שתתעוררו בריאים. ראוי לציין, כי ישנם מצבים זיהומיים נוספים בהם הדבש יכול לסייע. למשל, ישנן תרופות סבתא לדלקת בשתן או תרופות סבתא להורדת חום, בהם הדבש לוקח חלק.

 

דבש סגולות לטיפול בסיבוכי קיבה

דבש מהווה טיפול טבעי בכל הקשור לפגעי קיבה. יש לצריכת דבש סגולות אנטי-דלקתיות היכולות לסייע בסיבוכי קיבה שונים, כמו כיבי קיבה, דלקות בקיבה ובמעיים, והוא מסייע בין היתר להתחדשות הרקמות שנפגעו. לכן, ניתן לראות אותו כחלק מתרופה במצבי קיבה לא נעימים, למשל תרופות סבתא לצרבת.

 

דבש בהריון

ההריון הוא תקופה רגישה בה ישנם מאכלים/צמחי מרפא שאין לצרוך. ישנן דעות שונות לגבי צריכת דבש בזמן ההריון. חלק מהדעות אוסרות על הצריכה, וזאת למרות שידוע כי יש בצריכת דבש סגולות בריאותיות. האיסור קיים כיוון שתיתכן הימצאות בקטריה מסויימת המסוכנת לאישה ההרה ולעובר. לעומת זאת, ישנן דעות שונות בנושא הטוענות כי צריכת דבש בהריון מותרת.

 

דבש סגולות: סיכום

דבש דבורים זו מתנה מדהימה שאנו מקבלים מהטבע. הוא מסוגל לסייע בריפוי של מחלות שונות, פצעים ומצבים רפואיים שונים. מעבר לטעמים שהוא מוסיף במטבח, ניתן להשיג דרך צריכת דבש סגולות רפואיות. הדבש מסוגל לסייע בריפוי של מחלות שונות, פצעים ומצבים רפואיים שונים. יחד עם זאת, מומלץ לצמצם את הצריכה שלו למצבים בריאותיים בלבד ולהקפיד לקנות אותו רק ממקור אמין ואיכותי!

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: