Search

איך מטפלים במחלות במערכת העיכול באופן טבעי?

תוכן עניינים

בעיות במערכת העיכול הן מגוונות, נפוצות מאוד ולמרבה הצער, אנשים רבים חיים איתן ללא טיפול מתאים. העניין הוא שאפשר לטפל ברוב בעיות העיכול באופן טבעי, עם צמחי מרפא, תזונה נכונה ואפילו טיפול נפשי. אז מה אפשר לעשות ואיזה טיפול טבעי מתאים לכל סוג של בעיות עיכול?

 

מחלות במערכת העיכול – טיפול טבעי ותרופות סבתא

קיים מספר של בעיות עיכול נפוצות מאוד, ביניהן צרבת, שלשול, עצירות, מעי רגיז, דלקות מעי, אולקוס, או כיבי קיבה, הליקובקטר ועוד, אשר יש כמה דרכים למנוע ככל הניתן את הופעת בעיות העיכול:

 

תזונה נכונה

אנשים רבים אינם מקפידים על תזונה נכונה, הכוללת ירקות ופירות, מזונות עשירים בסיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים. צריכה רבה של מזון מעובד, סוכר ופחמימות ריקות מגבירה את הסיכוי ללקות בהפרעות עיכול שונות וכדאי להימנע ממנה, או לצמצם אותה באופן משמעותי.

 

אורח חיים בריא

אורח חיים בריא כולל תזונה נכונה, אך גם מנוחה טובה, פעילות גופנית, הימנעות ממזהמים, כמו סיגריות, הימנעות ממתח נפשי, פעילות גופנית סדירה ועוד. 

כאשר הגוף מקבל מנוחה נאותה, מוגן מפני מזהמים שונים, פעיל באופן בריא ומוגן מפני מתחים מיותרים, קל לו יותר להתמודד עם בעיות שונות מכל הסוגים ולהיפך.

 

שימוש מינימלי בתרופות

תרופות שונות, כמו אנטיביוטיקה ונוגדי דלקת שונים, משפיעות באופן הרסני על מערכת העיכול, על חיידקי העיכול ואף על פעילות תקינה של המעיים. לכן מומלץ להכיר את התרופות שאתם נוטלים ואת ההשפעה שלהן על הגוף (אנטיביוטיקה הורגת את חיידקי המעיים החיוניים לפעולת עיכול תקינה למשל). אך אם יש לכם אפשרות – מומלץ להימנע כליל מנטילת תרופות קונבנציונליות, אם לא מדובר על תרופה מצילת חיים כמובן.

 

כדי לטפל במחלות בדרכי העיכול באופן נבון ויעיל, חשוב לאבחן את הבעיה בעזרת רופא, או נטורופת, או שניהם גם יחד. אך יש לא מעט דרכים שיכולות לעזור לכם להשקיט את התסמינים.

 

חליטות צמחים לטיפול במגוון בעיות עיכול

צמחי מרפא כמו מליסה, קמומיל, נענע ומנטה יכולים לעזור מאוד להקלה על תסמינים שונים, הנובעים מבעיות עיכול כמו אולקוס, שלשול, עצירות, דלקות מעיים ועוד.

צמחים אלה מסייעים להפחית מתח נפשי, סופחים גזים במערכת העיכול, מגבירים את זרימת הדם למערכת העיכול ואף מרחיקים מזהמים.

 

פרוביוטיקה – תרופת קסם למערכת העיכול

החיידקים הידידותיים המפורסמים הם בין האחראים העיקריים לבריאות מערכת העיכול. קיימים סוגים שונים של חיידקים אלה ולכן חשוב ליטול פרוביוטיקה ממקור אמין ואיכותי, אך האיכויות של חיידקים אלה מסייעות כמעט לכל סוג של בעיות עיכול.

הרגלי אכילה

תקינות מערכת העיכול מחייבת אכילה של ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. כדי לתת למערכת העיכול את כל מה שהיא צריכה כדי להשאיר בריאה מומלץ להפחית או להימנע לחלוטין מצריכה של סוכר, פחמימות ריקות (כמו קמח ואורז לבן), מזום מעובד ושומנים.

במקביל, כדאי להגביר צריכה של כל סוגי הפירות והירקות, טריים או מבושלים, דגנים מלאים ושומנם מהצומח במידה מתונה.  

 

בנוסף, חשוב לוודא שאתם אוכלים באווירה רגועה, שתאפשר למערכת העיכול שלכם לפעול באופן יעיל ולספוג את המזון באופן אופטימלי.

 

מזונות מועילים למערכת העיכול 

לימון – מחטא ומטהר. לכן מומלץ למצבים של זיהום בדרכי העיכול וכן למצבי צרבת.

 

אומגה 3 – ניתן לצרוך על ידי אכילת דגי הים הצפוני, או זרעי פשתן ואגוזים שונים, אך ניתן גם ליטול תוסף, המסייע להתמודדות עם דלקות מעיים.

 

כרוב – טרי, כבוש או סחוט למיץ, הוא מסייע להקלה על דלקות במערכת העיכול.

 

כורכום – אנטי דלקתי, מטהר ומחטא, מועיל למצבים של דלקות, כיבים וזיהומים במערכת העיכול.

 

ג'ינג'ר – מסייע להפחתת כאבי בטן ממקורות שונים, מחזק את מערכת החיסון ומחמם את הגוף.

 

זרעי שומר – מסייעים להפחתת גזים במערכת העיכול ולכן יעילים נגד כאבי בטן.

 

שזיפים מיובשים  – מאוד יעילים נגד עצירות. אפשר לאכול שזיפים שלמים, או לבשל במים חמים, לטחון ולשתות הכל ביחד.

 

טיפול בשלשול – כדאי להימנע מצריכת מוצרי חלב, פירות וירקות ולהגביר צריכה של מזונות כמו בננה, אפרסמון אורז, רימונים, שוקולד מריר ועוד.

 

לסיכום, מערכת העיכול מושפעת ישירות, יותר מכל מערכת אחרת בגוף, ממה שאתם אוכלים. לכן הקפידו על אכילה נכונה והכירו את התרופות הטבעיות שיכולות לעזור לכם במקרה של בעיות או מחלות במערכת העיכול. כמו כן, ישנם מצבים נוספים בהם תרופות סבתא יכולות לסייע, כדוגמת מצבים בהם נדרשות תרופות סבתא לכאבי ראש.

 

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: