נשים סובלות ממנה יותר, ויש מה לעשות. על התמודדות עם עצירות כרונית

תוכן עניינים

עצירות מתבטאת בעיקר בשינויים ביציאות. השינוי יכול לבוא לידי ביטוי בצואה קשה יותר, קושי להתרוקן, תחושה של התרוקנות חלקית, הפעלת מאמץ ניכר כדי לאפשר יציאות, או הפחתה משמעותית במספר היציאות לאורך השבוע.

כך או כך, חשוב להבין – מהי בדיוק עצירות כרונית ואיך אפשר לטפל בה בעזרת תרופות סבתא?

מהי עצירות כרונית?

לא כל תופעה של קושי ביציאות מעידה על עצירות כרונית. למעשה, ההגדרה של עצירות כרונית היא בעיה קבועה בפעולות המעיים, לפחות רבע מהזמן, לאורך שלושה חודשים לפחות. אז מה קורה בזמן הזה ולמה בעצם יש עצירות?

גורמים למצבים של עצירות

עצירות יכולה להתרחש במקרים שונים ורבים, כתוצאה מנטילת תרופות שגורמות לעצירות, בגלל חוסר שתייה, בגלל מחלה, בגלל קושי רגשי בילדות המוקדמת וגם בגיל מבוגר.

עצירות כרונית יכולה להיגרם גם בגלל הפרעה עצבית, מחלות של מערכת העיכול, מחלה נוירולוגית, הפרעה הורמונלית (כמו תת פעילות בלוטת התריס), מחסור במינרלים מסוימים, חוסר פעילות גופנית, תזונה דלה בסיבים ובנוזלים (מעט מדי ירקות ופירות), הריון, גיל מבוגר ולבסוף – עצירות אצל ילדים קטנים, קשורה לעיתים קרובות לקושי רגשי בעקבות פרידה מהחיתול, או פחד ללכת לשירותים ובמקרים כאלה מומלץ לבדוק אפשרות לסיוע רגשי.

 

האם צריך ללכת לרופא אם יש עצירות?

לא כל מקרה של עצירות מחייב ללכת לרופא, אלא במקרים בהם יש עצירות ממושכת הגורמת סבל רב, אם יש נפיחות יוצאת דופן בבטן, אם יש נטיה להקאות, או דימום מפי הטבעת חלילה.

אפשר למצוא שפע של תרופות סבתא נגד עצירות, אבל אלה יכולות לפעול במקביל לטיפול רפואי קונבנציונלי – אם המצב מחייב טיפול כזה.

 

טיפול טבעי בעצירות כרונית

בשלב הראשון של טיפול בעצירות כרונית, מקובל לערוך שינויים בהרגלי אכילה ואורח חיים, לאחר שלילה של מצב מסוכן בעזרת בדיקת רופא.

שינויים אלה יכללו לרוב הגברה של כמות השתייה היומית, הגברת הצריכה של סיבים תזונתיים, מפירות, ירקות ודגנים מלאים, אכילת מזונות מעוררי עיכול כמו שזיפים מיובשים ועוד.

 

בנוסף, מומלץ לנסות ללכת לשירותים מיד אחרי הארוחה, בעיקר לאחר ארוחת הבוקר.

יחד עם זאת יש לאמץ גם פעילות גופנית קבועה, כמו ריצה, שחייה, הליכה, רכיבה על אופניים ועוד, כדי להמריץ ולהניע את מערכת העיכול.

 

גם להליכה לשירותים יש המלצות שיכולות לעזור. במקום לשבת על האסלה באופן המקובל, מומלץ להרים רגליים מעל לגובה הירכיים, בעזרת שרפרף למשל, תוך כדי שמניעים את פלג הגוף העליון במעגלים לכיוונים שונים, להרחיק ולקרב את הברכיים ואם כבר הגעתם למצב של לחיצה, עשו זאת תוך כדי נשיפת אוויר.

 

תרופות סבתא לטיפול בעצירות

 • מים ולימון – חצי כוס מים חמימים בבוקר, עם חצי לימון סחוט פנימה, ושתי כפות שמן זית, לשתייה לפני ארוחת הבוקר. מומלץ גם למי שלא סובל מעצירות…
 • חומץ תפוחים אורגני – לשתות שתי כפיות על בטן ריקה, או למהול שתי כפיות חומץ בחצי כוס מים ולשתות.
 • שזיפים מיובשים – אכילת הפירות היבשים, או השריה שלהם במים חמים ושתיית הנוזל מסייעת מאוד לשחרור מעיכול.
 • מיץ גזר, כרוב, סלרי וסלק – כל הירקות הללו מועילים נגד עצירות – בצורת מיץ, בצורתם הטרייה ואפילו בבישול.
 • דייסת שיבולת שועל – אפשר לבשל עם חלב, או מים ואפשר פשוט להשרות בחלב או מים לחצי שעה או יותר. הרכיבים הקיימים בתוך הדגן מסייעים מאוד לעיכול תקין.
 • עיסוי הבטן – מעודד תנועה של המעים ולכן יכול לסייע בשחרור צואה כלואה.
 • פרוביוטיקה – נטילת תכשיר פרוביוטיקה, או אכילת יוגורט מועשר בפרוביוטיקה, מעשירים את אוכלוסיית החיידקים הטובים במערכת העיכול ולכן יכולים לסייע להתמודד גם עם עצירות.

 

צמחי מרפא לטיפול בעצירות

נוסף על כל ההמלצות המופיעות מעלה, יש לא מעט צמחי מרפא שמסייעים היטב להתמודד עם עצרות, על ידי הוספת לחות למעיים, עידוד הפרשת מיצי מרה המועילים לעיכול, שחרור נפיחות וגזים ממערכת העיכול, ניקוי רעלים ממערכת העיכול ועוד. בין הצמחים הללו אפשר למצוא:

 • כורכום
 • ג'ינג'ר
 • לימון
 • רוזמרין
 • זרעי שומר
 • חילבה ועוד.

 

לסיכום, טיפול בעצירות הוא חיוני, אבל החדשות הטובות הן, שאם נבדקתם ואין לכם בעיה רפואית אקוטית – יש שפע של תרופות סבתא, פעילויות טבעיות וצמחי מרפא שיכולים לעזור. אז אמצו לפחות חלק מההמלצות שלנו לטיפול בעצירות כרונית ותהיו בריאים! כמו כן, ישנם מצבים רבים בהם תרופות סבתא יכולות לסייע, כדוגמת מצבים בהם נדרשות תרופות סבתא לכאבי ראש.

מגזין תרופות סבתא - סבטבע
מגזין תרופות סבתא - סבטבע

תרופות סבתא של הטבע הן חזקות לפחות כמו התרופות שקונים בבית מרקחת. המגזין הגדול והמקצועי ביותר שיש בנושא תרופות סבתא בישראל נבנה ונכתב עם המון תשוקה ומסירות לציבור בישראל ועל מנת לרכז במקום אחד את כל הידע הכל כך חשוב שיש אצל סבתות בישראל בנוגע לטיפולים טבעיים

יעניין אותך גם: